Likwidowanie zaburzeń suchego oka metodami Doktor Optic

Przez dwa lata mój zespół  Doktor Optic dokonywał bezpłatnych badań pod kątem suchego oka. Ambulans optometryczny obsługiwał mieszkańców Warszawy i województwa mazowieckiego. Przebadanie  ośmiu tysięcy osób pozwoliło stwierdzić, że najczęstszą przyczyną występowania Zespołu Suchego Oka jest dysfunkcja gruczołów Meiboma.

 

– Co to są za gruczoły?

Gruczoły tarczkowe Meiboma produkują lipidową wydzielinę i znajdują się w powiece w tzw. tarczce włóknistej, tkance nadającej powiekom charakterystyczny kształt. W górnej powiece jest ich 30-40, w dolnej 20-30. Ujścia gruczołów znajdują się w brzegach powiek. W przypadku zapalenia tych gruczołów lub ich nieprawidłowego funkcjonowania (dysfunkcji) dochodzi do ich pogrubienia i zablokowania odpływu wydzieliny łojowej. Często w wyniku tych powikłań powstają Jęczmienie, Gradówki lub Zapalenie Brzegów Powiek.

– Jak dysfunkcja gruczołów Meiboma działa na nasze oczy?

Najprościej będzie jak podam przykłady:

 

Przykład 1 Łzawienie na wietrze

Wychodzimy na świeże powietrze. Powieje wiatr. Rogówka jest bardzo unerwioną częścią naszego organizmu, a niedobór warstwy tłuszczowej w filmie łzowym powoduje, iż oko próbując stworzyć lepsza ochronę, zaczyna produkować dodatkowe łzy i zaczynamy płakać.

 

Przykład 2 Praca przy komputerze a suche oko

Praca przy komputerze powoduje wiele zmian w oku zaczynając od wiotczenia mięśni rzęskowych naszej wewnątrzgałkowej soczewki w wyniku nienaturalnie przesuwanej gałki ocznej, po zmiany na powierzchni rogówki. W momencie, gdy rozmawiamy z drugą osobą, w ciągu minuty mrugamy około 43-46 razy, natomiast przed komputerem w ciągu minuty mrugamy 1 -4 razy. Tłuszcz (warstwa lipidowa) wydobywa się z powiek w trakcie mrugania. Praca powieki z ograniczoną ilością warstwy lipidowej powoduje złuszczanie nabłonka rogówki, czego efektem są czerwone oczy, pieczenie, swędzenie, światłowstręt, rozmywanie się obrazu. Zaczynamy mówić o Syndromie Widzenia Komputerowego.

 

Czy zdarzają się ciężkie przypadki?

Codziennie trafiają do nas osoby z różnymi problemami, najczęściej związanymi z Zespołem Suchego Oka. Na przykład mieliśmy pacjentkę pracującą w dużej korporacji, która utraciła zdolność do wielogodzinnej pracy przed komputerem przez co straciła posadę. Wpadła w depresję. W wyniku zastosowanych przez nas rozwiązań oko wróciło do normy,  światłowstręt ustąpił i ostatnio odwiedziła nas ciesząc się z nowej pracy.

 

Co dokładnie robicie, gdy pacjent skarży się na światłowstręt i problemy z pracą przy komputerze?

Po pierwsze poprawiamy naturalną ochronę oka, czyli film łzowy. Osiągamy poprzez udrożnienie źle funkcjonujących gruczołów Meiboma. Stosujemy nasze ciepłe kompresy, masaże oraz specjalne krople i tabletki na odbudowę warstwy lipidowej.

Chcąc uzyskać równowagę w wewnętrznej części oka na naświetlonym nerwie wzrokowym, zalecamy naszym pacjentom specjalne okulary wycinające światło niebieskie emitowane przez monitory, tablety, telefony itd. Posiadamy specjalne urządzenie (Fundus Camera), które pozwala bez zakraplania zbadać dno oka. Później wspólnie z pacjentem obserwujemy to co się dzieje na dnie oka, na nerwie wzrokowym, gdzie bardzo dokładnie widać  zmiany które nastąpiły. Ciekawostką są mamy, które są w szoku widząc ponaświetlane nerwy swoich dzieci. Często nie zdają sobie sprawy jak komputer czy telefon jest w stanie spowodować rozlegle zmiany na siatkówce.

 

– Jak można zatem powodować  likwidowanie dysfunkcji gruczołów Meiboma

– Przede wszystkim poprzez higienę brzegów powiek. Przez wiele lat stosowaliśmy różne rozwiązania. Kiedyś były to kompresy mokre, czyli flanelka namoczona w wywarze szałwii lub rumianku. Nie zawsze jednak przynosiły oczekiwany rezultat. Gorący kompres bawełniany z siemieniem lnianym, w niektórych przypadkach powodował uczulenie na len.

-Kompresy Firmy Doktor Optic do likwidowania zaburzeń suchego oka są produktem medycznym ?

-Oczywiście to produkt medyczny klasy I zarejestrowany w Urzędzie Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych w Warszawie o Nr ID 396188210383. Każdy kompres ma swoją nazwę, każdy wykonany jest z tkaniny bambusowej i każdy ma swoje różnorodne przeznaczenie.

 

1.Expert – nr katalogowy 32-12 kompres wykonany z tkaniny bambusowej z Algami. Kompres działa kojąco na skórę, zmniejsza zaczerwienienia, poprawia samopoczucie. Kompres został wypełniony ziarnami Guizotia abyssinica (Olejarka abisyńska). Roślina ta, zwana Ziarnem Nigru, przeciwdziała stanom zapalnym oraz ma działanie lecznicze w chorobach reumatycznych. Szczególnie polecany osobom spędzającym dużo czasu przed komputerem i innymi urządzeniami świecącymi, tj. tablet, smartfon, silne sztuczne oświetlenie, itp.

2.Sara – nr katalogowy 32-14 kompres wykonany z tkaniny bambusowej. Kompres został wypełniony w 100% specjalnie przygotowanym naturalnym bursztynem, który rozgrzany ułatwia gojenie, ma działanie antybakteryjne oraz regeneracyjne. Jest naturalnym antyoksydantem, pobudza barierę ochronną oka, hamuje procesy zaczopowania gruczołu Meiboma, szczególnie polecany osobom wrażliwym na alergeny.

3.Kleopatra – nr katalog 32-15 kompres wykonany z tkaniny bambusowej z drobinkami bursztynu zawartych we włóknach. Kompres został wypełniony ziarnami Guizotia abyssinica (Olejarka abisyńska). Tkanina posiada zdolności do jonizacji ujemnej jest antyalergiczna, antyseptyczna, antybakteryjna. Zalecana osobom ze zmianami reumatologicznymi oraz osobom z przewlekłą dysfunkcją gruczołów Meiboma oraz osobom z rozległym złuszczeniem nabłonka rogówki.

4.Oskar – nr katalog 32-16 kompres wykonany z tkaniny bambusowej z mikroelementami miedzi. Kompres został wypełniony ziarnami Guizotia abyssinica (Olejarka abisyńska). Kompres posiada bardzo mocne właściwości antybakteryjne i antygrzybiczne, szczególnie polecany do cery naczynkowej oraz osobom z zespołem suchego oka powstałego w wyniku noszenia soczewek kontaktowych. Szczególnie polecany osobom zażywającym środki farmakologiczne w kierunku ciśnienia tętniczego i cukrzycy. Bardzo dobre rezultaty uzyskuje się u osób z trądzikiem różowatym. Zaobserwowano działania antydepresyjne.

5.Duo –  nr katalogowy 32-13 kompres wykonany z tkaniny bambusowymi. Kompres został wypełniony ziarnami zielonego jęczmienia. Szczególnie polecany osobom odczuwającym dużą wrażliwość na światło (światłowstręt). Posiada właściwości odmładzające, wskazany w chorobach skóry, pomaga usuwać toksyny z organizmu.

 

-W jakich przypadkach kompresy mają swoje szczególne zastosowanie?

 

Zastosowanie kompresu niezbędne jest głównie w przypadkach takich jak:

  • zaburzenia pracy gruczołów Meiboma, jęczmień, gradówka, torbiele powiekowe,
  • zapalenia brzegów powiek, uczucie dyskomfortu, pieczenia, swędzenia,
  • Zespół Suchego Oka związany z noszeniem z soczewek kontaktowych.